Меню

Конспект уроку з листа на тему: "Розділові Ь та Ъ знаки" (1 клас). Конспект уроку для початкових класів "буква ъ" Знайомство з літерою

Сантехніка

Предмет: Навчання грамоти (лист)

Клас: 1 клас

Навчальна тема: Лист букви ь

Дидактична мета

Сформувати у пам'яті учнів чітко диференційований візуально – руховий образ письмової букви

Заплановані результати

Здатність до самооцінки з урахуванням критерію успішності навчальної діяльності.

Метапредметні:

Вміти визначати та формулювати ціль на уроці за допомогою вчителя; промовляти послідовність дій на уроці; вміти висловлювати своє припущення з урахуванням роботи з матеріалом підручника; вміти працювати за колективно складеним планом; оцінювати правильність виконання на рівні адекватної ретроспективної оцінки; вносити необхідні корективи у дію після його завершення на основі його оцінки та обліку характеру зроблених помилок; планувати свою дію відповідно до поставленого завдання ( Регулятивні УУД).

Вміти оформляти свої думки в усній формі; Комунікативні УУД).

Вміти орієнтуватись у своїй системі знань: відрізняти нове від уже відомого за допомогою вчителя; здобувати нові знання: знаходити відповіді на запитання, використовуючи підручник, свій життєвий досвід та інформацію, отриману на уроці; здійснювати синтез як складання цілого з елементів. (Пізнавальні УУД).

Ресурси:

- основніН.Г. Агаркова, Ю. Агарков «Абетка» зошит за листом №2.

Н.М.Лврова «Абетка» Пишу та перевіряю себе. зошит №1.

- додаткові

Презентація до уроку «Лист малі літери ь»

Завантажити:


Попередній перегляд:

Муніципальна Бюджетна Освітня Установа

Середня загальноосвітня школа №8

Конспект уроку з навчання грамоти у 1 класі

Тема уроку: Лист букви ь.

Вчитель: Симонова Олена Вікторівна

Конаково

2011р.

Предмет: Навчання грамоти (лист)

Клас: 1 клас

Навчальна тема: Лист букви

Дидактична мета

Сформувати у пам'яті учнів чітко диференційований візуально – руховий образ письмової букви

Заплановані результати

- Здатність до самооцінки з урахуванням критерію успішності навчальної діяльності.

Метапредметні:

Вміти ( Регулятивні УУД).

Вміти слухати та розуміти мову інших; спільно домовлятися про правила поведінки та спілкування в школі та дотримуватися їх; вчитися працювати у групі, формулювати власну думку та позицію (Комунікативні УУД).

Вміти (Пізнавальні УУД).

Ресурси:

Основні Н.Г. Агаркова, Ю. Агарков «Абетка» зошит за листом №2.

Н.М.Лврова «Абетка» Пишу та перевіряю себе. зошит №1.

Додаткові

Презентація до уроку «Лист малі літери ь»

Електронні фізкультхвилинки: «Морська зарядка», «Дискотека для звірят» Лихиною О.О. МОУ ЗОШ с. Кстиніне Кірово-Чепецького району Кіровської області (джерело:http://mail.povary.ru/)

Технологічна карта вивчення теми «Лист букви ь»

Заплановані результати

Особистісні УУД:

- Здатність до самооцінки з урахуванням критерію успішності навчальної діяльності.

Метапредметні:

Вміти визначати та формулювати ціль на уроці за допомогою вчителя; промовляти послідовність дій на уроці; вміти висловлювати своє припущення з урахуванням роботи з матеріалом підручника; вміти працювати за колективно складеним планом; оцінювати правильність виконання на рівні адекватної ретроспективної оцінки;вносити необхідні корективи у дію після його завершення на основі його оцінки та обліку характеру зроблених помилок; планувати свою дію відповідно до поставленого завдання (Регулятивні УУД).

Вміти оформляти свої думки в усній формі;слухати та розуміти мову інших; спільно домовлятися про правила поведінки та спілкування в школі та дотримуватися їх; вчитися працювати у групі, формулювати власну думку та позицію (Комунікативні УУД).

Вміти орієнтуватися у своїй системі знань:відрізняти нове від відомого з допомогою вчителя; здобувати нові знання: знаходити відповіді на запитання, використовуючи підручник, свій життєвий досвід та інформацію, отриману на уроці;здійснювати синтез як складання цілого з елементів.(Пізнавальні УУД).

I. Мотивація до навчальної діяльності

Цілі:

Актуалізувати вимоги до учня із боку навчальної діяльності;

створення умов виникнення учнів внутрішньої потреби включення до навчальної діяльності;

встановити тематичні рамки;

уточнити тип уроку;

Намітити кроки навчальної діяльності.

Організовує промовляння правил поведінки на уроці

Організовує промовляння девізу уроку.

Промовляють тип уроку та називають кроки навчальної діяльності. Організовує уточнення типу уроку та називання кроків навчальної діяльності.

Промовляють вірш – правила поведінки під час уроку, пояснювати, навіщо треба виконувати ці правила.

Промовляють девіз уроку.

.

1. Промовлення вірша:

Голосно пролунав дзвінок.

Починається урок.

Наші вушка – на маківці,

Очі широко відкриті.

Слухаємо, запам'ятовуємо,

Жодної хвилини не втрачаємо.

Навіщо нам потрібно виконувати ці правила?

2. Слайд. Девіз уроку: «Знаєш – кажи, не знаєш – слухай».

3. - Отже, чому буде присвячений наш урок? (Відкриття нового знання)

Які ми робимо кроки під час відкриття нового знання? («Що я не знаю?», «Сам знайду спосіб»)

Спільно домовлятися про правила поведінки та спілкування в школі та дотримуватися їх (Комунікативні УУД)

Оформляти свої думки в усній формі (Комунікативні УУД)

ІІ. Актуалізація та фіксування індивідуальної скрути в пробній дії. Малювання візерунка-бордюру.

Цілі:

Організувати актуалізацію умінь розрізняти звуки, літери.

Цілі:

- організувати постановку мети уроку;

- організувати складання спільного плану действий;

Визначити кошти;

Уточнити наступний крок навчальної діяльності

Згадаймо, чого ми навчалися на минулому уроці.

Витріть пропис на наступній сторінці та назвіть тему уроку.

Які цілі поставимо до нашого уроку?

Які знаки допомогли нам поставити цілі уроку?

Тема уроку: лист букви ь

Цілі уроку:

Навчитися писати букву ь

Навчитися з'єднувати літеру з іншими літерами

Працювати із завданнями Раскраскіна

Учні виконують візерунок.

1. Сторінка 21 «Абетка» зошит з листа №2. Розгляд сторінки.

.

Учні виконують візерунок.

– Які елементи писемних літер «заховані» у цьому візерунку?(Смужка у формі півовала; смужка у формі прямої лінії з четвертим овалом.)

- Відгадайте загадку:

Маленький зріст,

Довгий хвіст,

Сіренька шубка,

Гостренькі зубки.

(Миша.)

- Розфарбуйте мишеня у візерунку.

Комунікативні УУД)

Здійснювати синтез як складання цілого з елементів.(Пізнавальні

УУД).

ІІІ. Формування зорового образу букви «ь » у пам'яті учнів.

Вчитель демонструє таблицю двох форм буквь »: малої друкованої та малої письмової.

Індивідуальні конверти крім шаблону № 48, необхідного для конструювання цієї літери, слід покласти шаблони № 42, № 40 (або № 41) та № 35 для диференціювання розміру та форми елементів.

Чим схожі та чим відрізняються літери?

Діти конструюють із конструктора букву ь

(Робота в парах)

Розгляд елементів літери на інтерактивній дошці

– Порівняйте малу друковану та малу письмову літери «ь».

– Поставте запитання до літер.

Перед вами конверти з літерами. знайдіть потрібні вам елементи та сконструюйте її на парті. Перевірте правильність виконання завдання у сусіда.

– Перевірте правильність виконання завдання конструювання літери за допомогою «ключа».(Зошит № 2, с. 32.)

Покажіть мені вашу готовність працювати далі

Назвіть елементи, з яких складається буква «ь». (Смужка у формі прямої з четвертним овалом.)

– Розгляньте елементи письмових літер, дані у зошиті, і запаліть вогники поруч із тими елементами, які нам знадобляться

Орієнтуватися у своїй системі знань:відрізняти нове від вже відомого за допомогою вчителя (Пізнавальні УУД)

IV. Формування зорово-рухового образу букви у пам'яті учнів.

Цілі: сформувати в пам'яті учнів чітко диференційований візуально-руховий образ письмової літери «ь»;

Організовує уточнення наступного кроку навчальної діяльності.

Організовує постановку мети уроку.

Організовує складання спільного плану дій.

Промовляють наступний крок навчальної діяльності.

За допомогою вчителя ставлять мету уроку.

Складають та промовляють план дій за допомогою вчителя.

Учні виконують вправу в ритмічному чергуванні напруги та розслаблення м'язів під рахунок спочатку «у повітрі», а потім під рахунок зошита (с. 21).

Імітація учнями написання літери «ь » за алгоритмом на основі рухових елементів, які послідовно з'єднуються у букві (лист у синій рамці).

Який наступний крок навчальної діяльності? («Сам знайду спосіб»)

Слайд

Намалюємо м'який знак

Ніжно крапелькою.

Ось так:

Букву крапелька пом'якшить –

Слово м'яко пролунає.

А. Шибаєв

Вчитель дає спочатку повне, а потім коротке пояснення зразка зображення літери «ь » на дошці крейдою.

Починаємо на верхній лінійці. Згори донизу пишемо пряму (1). Не дійшовши трохи до нижньої лінійки, пишемо напівовальну лінію праворуч, торкнувшись її (2). Піднімаємо напівовальну лінію вгору (3), закруглюємо вліво, торкнувшись середини рядка (4), опускаємо вниз і закриваємо овал на прямий (5).

Зверху вниз (1), вправо (2), вгору (3), вліво (4), вниз (5).

2. Показ та пояснення вчителем на дошці технології накреслення літери «ь» під рахунок.

Вміти визначати та формулювати ціль на уроці за допомогою вчителя; промовляти послідовність дій на уроці (Регулятивні УУД)

VI. Лист учнями у зошиті.

Під керівництвом вчителя розглядається правильна посадка під час листа

Діти приймають правильну позу під час листа і протягом уроку намагаються дотримуватися правильної посадки

– Прийміть правильну позу для письма та дотримуйтесь її протягом виконання завдання одного рядка. (При необхідності вчитель надає індивідуальну допомогу учням.)

1. Лист учнями у зошиті рухових елементів, їх комплексів та літери «ь » за алгоритмом.

2. Вправа у листі верхнього з'єднання:нь, р, ль.

Лист літер самостійно, оцінювання своєї роботи (підкреслити найкрасивішу літеру).

Здобувати нові знання: знаходити відповіді на запитання, використовуючи підручник, свій життєвий досвід та інформацію, отриману на уроці (Пізнавальні УУД).

Вчитися працювати у групі, формулювати власну думку та позицію; спільно домовлятися про правила поведінки та спілкування в школі та дотримуватися їх

(комунікативні УУД).

Виконання мовного завдання. Лист слів на зразок.

У».)

Виконують завдання, промовляючи нові речення, становлять індивідуальні схеми.

Організовує засвоєння учнями нового способу дій із промовлянням у зовнішній промові.

– Розгляньте ілюстрацію у зошиті. Хто тут намальований?

– Де живе олень?

– Проаналізуйте текстову схему. Скільки у ньому пропозицій?

- Складіть розповідь за цією схемою, використовуючи ілюстрацію.

– Прочитайте першу пару слів:"ялина" і "моль".

– Проаналізуйте кожне слово та складіть звукобукові схеми.

– Проаналізуйте види з'єднань та запишіть слова за зразком.

Аналогічно учні становлять звукобукові схеми з іншою парою слів.

– Прочитайте пропозицію. Скільки у ньому слів?

– Складіть схему цієї пропозиції.

- Назвіть слово-помічник. («У».)

– Проаналізуйте усі слова речення та виконайте лист за зразком.

Оформляти свої думки в усній та письмовій формах (Комунікативні УУД).

Вміти за допомогою вчителя; промовляти послідовність дій на уроці (Регулятивні УУД

Моделювання

(складання моделей слів -

Пізнавальні УУД)

Виконання логічних завдань із літерами.

– Які літери записав Чомучка?

– Порівняйте літериІ – Й

І » у заголовну літеру «Й».

– Порівняйте літериь – ы . Чим вони схожі? Чим відрізняються?

– Переконструюйте букву «ь» у букву «и.

– Порівняйте літерие – е . Чим вони схожі? Чим відрізняються?

– Переконструюйте малу літеру «е в малу літеруе».

– Порівняйте літериЕ – Ё . Чим вони схожі? Чим відрізняються?

– Переконструюйте велику букву «Ё » у заголовну літеру «Е».

Один із учнів виконує завдання на магнітній дошці.

Аналіз із виділення ознак (істотних, несуттєвих);

синтез як складання цілого з елементів, заповнюючи відсутні компоненти;

вибір підстав та критеріїв для порівняння;

побудова логічного ланцюга міркувань (Пізнавальні УУД)

Самостійна робота

Перевірочні роботи стор.17

Прочитай завдання №1. Відзнач труднощі письма.

Нельма, омуль, минь –

У необхідні клітини моделі вписати букву Р.

Єльня, Єлань –

Взаємоперевірка.

Списати одну пропозицію у зошит. Розділити слова на склади, поставити знак наголосу.

Регулятивні УУД

Цілепокладання (Постановка навчальної задачі на основі співвідношення того, що вже відомо та засвоєно учнями).

Планування (Визначення послідовності проміжних цілей з урахуванням кінцевого результату; складання плану та послідовності дій).

Прогнозування(Передбачення результату рівня засвоєння, його тимчасових характеристик).

Контроль (у формі звірення способу дії та його результату із заданим еталоном з метою виявлення відхилень та відмінностей від еталона)

Корекція (Внесення необхідних доповнень і коректив у план і спосіб впливу у разі розбіжності зразка, реального впливу та її продукту).

Оцінка (Виділення та усвідомлення учнями того, що вже засвоєно і що ще підлягає засвоєнню, усвідомлення якості та рівня засвоєння).


Клас: 1

Цілі уроку:

  1. Ознайомити з літерою "ъ", її роллю в словах.
  2. Розвивати фонематичний слух, мова.
  3. Виховувати любов до рідної мови, до творів усної творчості.

Хід уроку

I. Організаційний момент.

Сніг літає та сяє
У золотому сяйві дня,
Немов пухом вистилає
Всі дороги та будинки.
Сипле, сипле сніг – сніжок,
Починаємо наш урок.

ІІ. Актуалізація опорних знань.

1. Вступна розмова.

Які діти навчаються у нашому класі?

(На дошці букви а, б, в, д, з, до, л, с, т, у, год. Вчитель вказує на букву, діти називають слова на цю букву.)

А – акуратні.
Б – бадьорі.
В – веселі.
Д – добрі.
З – здорові.
До – гарні.
Л – допитливі.
С – сильні.
Т – працелюбні.
У – розумні.
Ч – чесні.

Давайте покажемо гостям, що ми справді такі: і охайні, і працьовиті, і розумні.

У народі кажуть: «Ум точити – прислів'я та приказки вчити», а ще кажуть «Прислів'я – всім куткам помічниця». Сьогодні прислів'я та приказки допоможуть вам зрозуміти, чим же ми займатимемося на уроці. А урок наш складається із трьох частин. Але все гаразд. Тому що «Терпіння і працю все перетруть».

2. Повторення.

- "Повторення - мати навчання" так називається перша частина уроку.

Поясніть зміст цього прислів'я. (Повторюємо пройдений матеріал, щоб не розгубити свої знання, а закріпити їх.)

1) Індивідуально.

Повернімося до літер, за допомогою яких ви називали слова, що характеризують дітей нашого класу. Згадайте ці слова, як вони називаються? (Ознаки.)(Той, хто відповів отримує картку.)

На які питання відповідають слова ознаки? (Відповіли – картку.)

На запитання відповідають слова – ознаки ж. р.? м. н.? с. р.? мн. год.? (Відповіли – картку.)

На яке питання відповідають слова предмети? (Відповіли – картку.)

У чому різниця між предметами, які відповідають питанням хто? і що? (Відповіли – картку.)

З «пізнавальною хвилинкою» працює...

2) Фронтально.

Всім іншим пропоную показати свої знання з пройденого матеріалу, відповівши на запитання тесту. (Слайди 1-18)

3) Перевірка індивідуальної роботи (частково: яку тему повторювали, правила з цієї теми).

Ми повторили все, що потрібно для подальшої роботи і можемо відпочити, недарма кажуть «Зробив справу – гуляй сміливо».

Фізкультурна хвилина "Лікувальні звуки".

У нашій мові є букви, звуки яких допомагають зберегти здоров'я. Про деяких я розповім вам. Покажіть букву B. (Діти показують). Виявляється, якщо довго вимовляти звук [в], можна позбутися нежиті. Покажіть Ж, якщо довго вимовляти звук від кашлю. Р – знімає втому. С – допомагає розслабитись.

ІІІ. Новий матеріал

1. Вступна розмова.

Переходимо до другої частини нашого уроку. Прочитайте її назву. («Без навчання немає вміння».)

Поясніть сенс приказки. (Ми завжди маємо чомусь вчитися, щоб щось уміти.)

Зараз ми вчимося грамоти. Урок так і називається «Навчання грамоти». Чи всі літери ми вивчили? (Ні.)

З якою буквою познайомимося сьогодні дізнаєтесь, якщо правильно розшифруєте запис (читаємо слова за першими буквами). (Слайд 19)

Назвіть тему уроку. (ъ)(Слайд 20)

Сьогодні ми познайомимося із буквою «ъ». Дізнаємось у яких випадках пишеться ця буква в словах.

2. Знайомство з літерою.

Мовчазний твердий знак
Не вимовляється ніяк!
Але потрібний багатьом він словам.
Його вчити прийде вам:
Хочете – не хочете
Стоїть він в алфавіті!

Це буква "ъ" (показати на плакаті).

На що схожий? (Відповіді дітей.)

  • В'їзд.
  • Під'їзд.
  • Від'їзд.
  • Об'їзд.

Прочитайте слова.

Як називаються ці слова? (Однокорінні.)

Доведіть. (Загальне значення та однаковий корінь.)

Який корінь?

Як називається частина слова перед коренем? (Префікс.)

Назвіть приставку в 1-му слові; у другому; у 3-му; у 4-му.

Зробіть висновок чому називається роздільним? (Розділяє приставку та корінь.)

Але! На слайді з'являється другий стовпчик слів:

  • Виїзд.
  • Переїзд.
  • Проїзд.
  • Приїзд.

Прочитайте слова. Чи можна назвати їх спорідненими з першим стовпчиком слів?

Назвіть корінь.

Чи є приставки? Які?

Що ж виходить: є приставка, корінь, а «ъ» ні? Проблема?

Щоб її вирішити, порівняйте приставки першого та другого стовпчика. Що помітили?

Зробіть висновок.

Слухайте, що розповів про себе «ъ». (Слайд 24)

Це правило є в підручнику. Знайдіть. Воно не закінчено. Закінчіть. (Діти розфарбовують «звуковічка» у синій колір.)

Знайдіть у підручнику та прочитайте слова, в яких «ъ» відокремлює приставку від букви Ё.

Слова, де «ъ» відокремлює приставку від букви Я.

Слова, де «ъ» відокремлює приставку від літери Е.

Чи є слова з коренем, що починається на букву Ю?

Це буде вашим домашнім завданням: подумати разом із батьками, чи зустрічаються в російській мові такі слова.

Повернімося до назви цієї частини уроку (вчитель вказує на назву другої частини уроку, яка написана на дошці). Спробуйте пояснити приказку, застосувавши її до теми нашого уроку. (Не впізнали б букву "ъ", не вміли б писати з нею слова.)

Правильно кажуть «Грамоті вчитися завжди у пригоді».

Фізкультурна хвилина для очей.

IV. Закріплення.

Переходимо до третини уроку. Прочитайте її назву. («Вміння – скрізь знайде застосування».)

Поясніть сенс прислів'я.

1. Робота зі скоромовкою.

На дошці:

Біля пагорка Єгорка
Обегорів вовка. (Написана на дошці).

Прочитайте. Яка літера пропущена? Чому?

Чому слово Єгорка з великої літери написано?

Яке незнайоме слово побачили?

Припустіть, що воно означає?

Давайте перевіримо припущення. («Пізнавальні хвилинки» – учень розповідає.)

Що таке "об'їгорити"?

Під час кріпосного права (кріпосне право - це період історії, коли поміщик, який володів землею, також мав у власності селян, які проживали на цій землі - так званих «кріпаків», якими міг розпоряджатися на власний розсуд: карати, продавати, купувати, міняти на що-небудь, кріпак селянин під страхом покарання не міг нікуди виїхати або піти від свого поміщика) був один день у році, коли кріпак міг перейти від одного поміщика до іншого. То був день Юрія (Єгорія). Переманюючи себе кріпаків, поміщики обіцяли їм всякі блага, та був порушували свої обіцянки. Обдурити брехливими обіцянками і означає «об'їгорити».

Читаємо повільно та чітко. Потім швидше збільшуємо темп. (Запитати окремих учнів.)

2. Самостійна робота.

Давайте подивимося, як ви зрозуміли, для чого в словах потрібен «ъ». Покладіть перед собою картки з віршем (кожну дитину).

Все навкруги охоплено страхом.
Розлючений людожер
Оголосив, що з'їсть сьогодні
Чудовий обід.

У надприродній тривозі
Вся звірина забирає ноги
Навіть неїстівний їжачок
Скривився від страху теж.

Розлючений людожер
Миттю з'їв мішок цукерок.
Закусив печивом щільно.
Він запеклий лиходій.

Але зовсім не їсть людей.
І не чіпає тварин.

(С. Бондаренко)

Прочитайте вірш. Знайдіть слова із роздільним «ъ». Письменно поясніть, чому написано. Як діятимете? (Виділяємо приставку, підкреслюємо приголосну, на яку закінчується приставка і підкреслюємо першу літеру кореня.)

Перевірка з аналізом значень слів.

Виразне читання вірша.

Який викликає настрій?

Чи можна назвати вірш жартівливим?

3. Лінгвістична розминка.

На дошці таблички зі словами. Знайти і прочитати слово, про яке я говорю:

  1. Зламачений. (Всмоктулений.)
  2. Величина для вимірювання місткості чогось. (Об `єм.)
  3. Вийшов на якомусь транспорті. (Від'їхав.)
  4. Шлях знизу нагору. (Підйом.)
  5. Продукти, які можна їсти. (Їстівні.)
  6. Процес виготовлення фільму, передачі. (Зйомка.)
  7. Пересуваючись на будь-чому, спуститися вниз. (З'їхати.)
  8. Повідомлення про щось, надруковане в газеті, журналі або вивішене десь. (Оголошення.)
  9. Кран, який піднімає різні вантажі. (Підйомний.)
  10. Переднє скло оптичного приладу, наприклад, фотоапарата. (Об'єктив)

Що спільного у цих слів?

V. Домашнє завдання.

Вдома ви повернетеся до вірша Г. Сапгіра. Навчіться його виразно читати і поясніть, чому воно називається «Жарт».

VI. Підсумок.

З якою літерою познайомились?

У чому її особливість?

Коли пишеться Ъ?

Яка ще літера служить для того, щоб відокремити згодну від голосної? («ъ»)

Завтра на уроці ми навчатимемося відрізняти слова з роздільним «ъ» від слів з роздільним «ь».

Кому здалася сьогоднішня важка тема?

Нам сьогодні допомагали прислів'я та приказки. Це не випадково. Незабаром ми закінчуємо вивчати Азбуку і на одному з перших уроків читання ми говоритимемо про усну народну творчість. Я сподіваюся, що деякі прислів'я ви запам'ятали і вживатимете в мові, тому що вони роблять мову яскравою, красивою, точною.

А зараз «Справі час, а потісі час». Урок завершено.

ВІДКРИТИЙ УРОК У ПЕРШОМУ КЛАСІ

Рядкові букви ь та ъ

Вчитель: Магомедова А.А.

Російська мова – 1-ий клас.

Тема: "Рядкові букви ь і ъ".

Цілі: формувати в учнів уявлення у тому, у випадках пишеться розділовий твердий знак, а яких – розділовий м'який знак; удосконалювати навички читання; розвивати пам'ять, увагу, мислення.

Обладнання: підручник, картинки, картки, абетка.

План уроку:

1) Організаційний момент.

2) Актуалізація знань.

3) Нова тема.

4) Фізкультхвилинка.

5) Закріплення.

6) Підсумок уроку.

Хід уроку:

1) Організаційний момент.

Сьогодні у нас незвичайний урок, на ньому присутні гості, поверніться до них, привітайтеся кивком голови, посміхніться і сідайте.

Я бажаю вам успіху!

А тепер давайте дізнаємося про винуватця сьогоднішнього уроку. Я прочитаю віршик, а ви здогадайтеся.

Було сіли, стало – з'їли

Здогадатися ви зуміли.

Чому так сталося?

Хто винуватець? - (ъ).

А хто назве його брата? (ь).

2) Актуалізація знань.

Гра: "Які ми". (Я покажу літери, а ви назвіть слова).

А-(акуратні)

Б-(бадьорі).

В-(веселі).

З(здорові).

Л-(допитливі).

У-(розумні).

Ч-(чесні).

Прочитайте з дошки прислів'я.

«Працьовитий немов мураха».

Коли так кажуть?

Проведемо звуковий аналіз слова "Мурахи".

Му-равь-і [МУРАВИ].

Які літери російською мовою не позначають звуків?

Навіщо вони нам потрібні?

Скільки літер у російській мові?

Скільки з них голосних?

Які голосні дають два звуки?

Перед якими голосними пишемо Ь та Ъ?

На які групи діляться згодні?

Прочитайте вірш «Хвости», сторінка-76.

Які значення має слово Хвіст?

Напишіть м'які та тверді знаки у прописах на сторінці – 32.

Робота за картками.

3) Нова тема.

а) Що спільного у цих слів?

В'їзд під'їзд

З'їзд від'їзд.

Напишіть слова з знаками ъ і ь у прописах на сторінці-32.

Прочитайте текст " Правда - всього дорожче " на сторінці - 77. (Абетки).

б)Каліграфічна хвилина.

Не для школи, а для життя ми вчимося.

Хлопці, а навіщо ми вчимося?

Навіщо нам потрібні знання?

Запишіть прислів'я у робочих зошитах.

в) Робота над скоромовкою.

У пагорба Єгорка,

З'їгорив, вовка.

4) Фізкультхвилинка.

Раз - підвестися, потягнутися,

Два – нахилитися, розігнутися,

Три в долоні три бавовни,

Головою три кивки.

На чотири - руки ширші,

П'ять – руками помахати,

Шість – на місце тихо сісти.

5) Закріплення.

Словниково-зоровий диктант.

(Оголосити, з'їздити, пояснити, об'єднати).

6) Підсумок уроку.

Що ви дізналися на уроці?

Чи сподобався вам урок?

Яка частина уроку вам сподобалася більше?

Встаньте ті, хто задоволений своєю роботою.

Вивчити вірш «Зима» напам'ять.

(«Азбука», сторінка-81).

Як мовиться в прислів'ї: "Справі - час, а потісі - година".

Наш урок добіг кінця.

Ви всі сьогодні молодці!

Тема урока: Лист літери « ь »

Цілі: закріплювати в пам'яті учнів чітко диференційований візуально-руховий образ письмової літери « ь»; вчити змінювати слова, аналізувати слова, сприйняті на слух, співвідносити їх зі схемами та моделями; удосконалювати вміння виконувати види з'єднань букв у слові (верхнього, середньоплавкого, нижнього); розвивати увагу, мовні вміння, уміння аналізувати та узагальнювати.

Хід уроку

I. Організаційний момент.

ІІ. Повідомлення теми уроку.

Читання вірша

Літера р перекинулася Ь знаком обернулася (показ слайду)

Лист Літери « Ь» знак

Вчитель читає вірш:

 М'який знак – хитрий знак.

Не назвати його аж ніяк.

Він не вимовляється,

Але слово часто проситься,

Чому біля будинку «кут»

Перетворився відразу на «вугілля»

Без пожежі просто так?

Це буква м'який знак.

- Яку букву потрібно додати, щоб «кут» перетворився на «вугілля»? (М'який знак.)слайд 1

– Сьогодні на уроці вчимося писати слова з м'яким знаком.

Що ви знаєте про знак.(слайд 2)

М'який знак – хитрий знак. Не назвати його аж ніяк. Він не вимовляється, але слово часто проситься. М'який знак ми бачимо, але не чуємо, тому що звуку не має.

То що ж у м'якого знака немає жодних цінностей?

(«Ь» знак покажчик м'якості приголосного звуку) (слайд 3)

І сьогодні ми ще раз писатимемо знак, але насамперед підготуємо пальчики до письма

4.Робота в прописах

Підготовка пальчиків до письма

Фізхвилинка

ПРОГУЛКА

Пішли пальчики гуляти,

А другі наздоганяти.

Треті пальчики бігом,

А четверті пішки.

П'ятий пальчик поскакав

І наприкінці шляху впав.

Пальці обох рук стиснуті в кулачки, на перший рядок великі пальчики ніби стрибками рухаються по столу. На другий рядок по столу рухаються вказівні. На третю – рух по столу середніх пальців у швидкому темпі, на четверту – повільний рух безіменних пальців поверхнею столу, на п'яту – мізинці, на шосту – бавовна обома кулачками по поверхні столу.

1.Погляньте елементи яких букв тут загубилися?

В а.і.м л я й о а д в б (обводять кожен елемент)

2. Запис ь знака з показом на дошці. (Слайд 4.)

Намалюємо м'який знак

Ніжно крапелькою.

Букву крапелька пом'якшить –

Слово м'яко прозвучить. (Лист у прописах)

Діти про яку рибу ми читали на уроці читання?

Що ви знаєте про карася?

Це риба мешкає у річках вона прісноводна. Показ ілюстрації риби

Ця риба мешкає і в річках Краснодарського краю.

Розбір слова (скільки складів, скільки букв, складаємо схему, визначаємо скільки звуків).

Висновок Чому літер 6, звуків 5? Лист слова карась з показом на дошці.

На запитання відповідає слово карась. До якої групи ми віднесемо це слово (живий предмет)

Скажіть, а яка це риба? Окунь розкажіть про цю рибу

А хто такі риби? Це тварини, тіло у яких покрите лусочками

Розбір пропозиції та запис у зошит самостійно

5.Робота з диференційованим текстом -

Вітер дув, дув усі слівця він роздмухав

Робота з пропозицією

Ковзани, у, Колі. Розбір та складання пропозиції. Запис у зошит із коментуванням яким видом спорту займається Коля.

Це зимовий вид спорту Яка подія буде у лютому у нашому краї?

Фізхвилинка

6.Робота з одухотвореними та неживими предметами. _

Гра хто? і що? (Показ слайдів

Робота у зошитах. Запис слів із попереднім поясненням

5. Закріплення матеріалу

Запис під диктовку

Спить чи купається,

Все не розвується:

День і ніч на ніжках

Червоні чобітки.

Червоні чобітки.

(Гусь – .)

 Трав копитами торкаючись,

Ходить лісом красень,

Ходить сміливо та легко,

Рога розкинувши широко.

(Лось – .)

IV. Фронтальна робота

Самостійна робота за картками (диференційована за рівнями)

V. Підсумок уроку. Слайд 6